Presentation Layer
ششمین لایه از مدل OSI است که در این قسمت از آموزش لایه های OSI در CCNA به آن می پردازیم.این لایه مسئول این است که اطلاعات با چه فرمتی به کاربران نشان داده شوند. مثلا این لایه در مورد اینکه متنها تصاویر و فیلم وصدا چگونه به افراد نمایش داده شوند تصمیم می گیرند. به عنوان نمونه ، متن به صورت دو استاندارد ASCII و ABCDIC می تواند نمایش داده شود.

که ASCII همان استانداردی است که امروزه در دستگاه های مختلف استفاده می شود و استاندارد ABCDIC نیز در محیط های Mainframe مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد تصاویر نیز استانداردهای مختلفی وجود دارد. مثل JPEG , GIF , BMP , PNG , … البته همین تنوع در مورد فایل های صوتی و تصویری نیز وجود دارد.

در بین نرم افزارهای موجود ، مرورگرهای وب دارای توانایی زیادی در نمایش دادن فایل هایی مثل متن ها وتصاویر هستند. همچنین در آموزش لایه های OSI در CCNA این لایه می تواند به وسیله خصوصیت Encryption یا پنهان سازی ، امنیت فایل ها را نیز تامین کند ولی در تکنولوژی امروز ، ارائه دادن راهکارهای امنیتی در انتقال اطلاعات کاری پیچیده بوده و به وسیله مجموعه نرم افزارها و پروتکل های مختلف انجام می گیرد که پردازش بیش تری را نیاز دارد.
Session Layer
پنجمین لایه از مدل OSI را تشکیل می دهدکه در این قسمت از آموزش لایه های OSI در CCNA به آن می پردازیم. این لایه وظیفه تصمیم گیری در مورد ایجاد ارتباط با دستگاه های دیگر را برعهده دارد. به این صورت که اگر منابع درخواستی روی سیستم محلی قرار داشت که هیچ ، ولی اگر اطلاعات روی سیستمی دیگر در جایی دیگر قرار داشت تصمیم به برقراری ارتباط می گیرد.

همچنین این لایه مسئول این است که اطلاعات در مسیرهای درست خود انتقال پیدا کنند. همچنانکه وظیفه دارد اطلاعات گرفته شده توسط یک ارتباط را به نرم افزار مخصوص به خود انتقال دهد.

در مباحث سیسکو  در CCNA میبینیم ، مکانیسم اصلی ایجاد ارتباط را لایه چهارم یا Transport Layer تشکیل می دهد و Session Layer برای ایجاد ارتباط ، با لایه چهارم مشورت می کند.

جهت مطالعه مطالب آموزش لایه های OSI در CCNA به وب سایت برتر مراجعه فرمایید.

جهت شرکت در دوره های آموزش CCNA با آموزشگاه برتر تماس حاصل فرمایید.