پیوندهای اچتمل ( HTML Links )

در محیط وب، صفحات اچتمل با کمک پیوندها در آموزش طراحی سایت به یکدیگر متصل (Link) می شوند. اصطلاح ابرمتن (Hyper Text) در مقابل متن خطی (Linear) قرار دارد. در یک متن معمولی خواندن به شکل خطی و از ابتدا به انتها می باشد و در مقابل در یک متن مختلط (Hyper) با کمک پیوندها میتوان از یک متن به هر صفحه دیگر در وب متصل شد.این کار با کمک عنصری به نام A یا Anchor میسر می گردد.

تگ Anchor و شناسه href

برای ایجاد پیوندها در آموزش طراحی سایت به صفحات دیگر از تگ <a> استفاده می شود. پیوندها می توانند به بخش دیگری از همان صفحه، صفحات دیگر وب، تصاویر، فایلهای صوتی یا حتی فیلم ها و … اشاره کنند.
فرم کلی یک پیوند به قرار زیر است:

<a href=”url”>Some Text</a>

در مثال بالا تگ <a> برای ایجاد پیوندی به صفحه ای دیگر که آدرس اینترنتی آن url میباشد بکار رفته است. برای تعیین مقصد و یا آدرس صفحه جدید از شناسه ای به نام href که همان hyerlink reference میباشد، استفاده می شود و مقدار این شناسه در واقع همان آدرس اینترنتی صفحه مقصد است. بخش قابل رویت پیوندها در آموزش طراحی سایت و در واقع متــنــی (و یا تصویری ) که توسط مرورگر نمایش داده خواهد شد و بازدیدکننده روی آن کلیک خواهد کرد میان تگهای <a> و </a> قرار داده میشود و هر چند که در مثال بالا این بخش متن “Some Text” است ولی میتواند حتی یک تصویر باشد.

شناسه target در پیوندها:

با کمک شناسه target امکان تعیین مقصد پیوند جدید فراهم میشود. در مثال بالا پیوندها در آموزش طراحی سایت پس از کلیک روی پیوند، مرورگر سایت google.com را باز کرده و جایگزین سایت فعلی خواهد شد. اگر میخواهید که مرورگر پیوند را در صفحه ای جدید باز کند باید از شناسه target و مقدار “_blank” برای آن استفاده کنید.

شناسه Name :

با کمک شناسه name میتوانید پیوندها را نام گذاری کنید.پیوندهای نامگذاری شده امکان حرکت میان قسمتهای مختلف یک صفحه یا page را فراهم می کنند. در اینصورت مثلا برای رفتن به آخر یک متن دیگر نیازی به Scrool down کردن تمامی صفحه نیست و کافی است که بازدیدکننده روی پیوندی که به آخر صفحه اشاره میکند کلیک کند.
استفاده از پیوندهای نامگذاری شده شامل دو مرحله است:
۱- ایجاد یک پیوند نامگذاری شده (این قسمت به عنوان لنگر کار خواهد کرد.) :
فرم کلی یک پیوند نام گذاری شده به قرار زیر است:

<a name=”label”>Text to be displayed</a>

وظیفه شناسه name تعیین نام برای پیوندها در آموزش طراحی سایت است و مقدارآن همان نام پیوند میباشد. نام پیوند هم هر نام لاتینی میتواند باشد. در فرم کلی بالا، نام پیوند label و متنی که بعنوان پیوند نمایش داده میشود عبارت “Text to be displayed” خواهد بود. مثال زیر به ایجاد یک پیوند نامگذاری شده با نام top میپردازد:

<a name=”top”>Here is top of my page!</a>

۲- ایجاد یک پیوند به پیوند نامگذاری شده دیگر:

برای دادن لینک به پیوندی نام گذاری شده، کافی است که پیوندی معمولی ایجاد کرده و در قسمت href آن ابتدا url مقصد و سپس نویسه # و در نهایت نام پیوند نامگذاری شده را درج کنید. مثال زیر ایجاد پیوندی است که به لینک نامگذاری شده ای به نام top اشاره می کند:

<a href=”http://www.MapSab.com/index.asp#top”> Goto Top! </a>

در اثر کلیک روی پیوندها در آموزش طراحی سایت بالا مرورگر مستقیما به ابتدای بخش top صفحه http://www.MapSab.com/index.asps خواهد رفت.

اگر مقصد پیوند در همان صفحه قرار دارد نیازی به قید url نیست و فقط نویسه # و سپس نام پیوند کافی است:

<a href=”#top”> Goto Top! </a>

آموزش طراحی سایت

آموزشگاه طراحی سایت

لطفا برای ثبت نام در کلاس های آموزش طراحی سایت با آموزشگاه برتر تماس بگیرید.

آموزشگاه برتر مجهزترین مرکز آموزش امنیت و شبکه در خاورمیانه (آموزشگاه طراحی سایت)

مطالب پیوندها در آموزش طراحی سایت را می توانید در وب سایت برتر قسمت آموزش مجازی طراحی سایت مطالعه کنید.